Virové infekce a chřipka

Virové infekce a chřipka

Co je zdraví?  Zdraví je rovnováha mezi makro a mikrokosmem neboť člověk je součástí vesmíru a je nezbytná jednota s vesmírem a vnitřní rovnováha jedince. Nemoc je porucha rovnováhy uvnitř jedince vzhledem k jeho okolí.  Souvisí se způsobem života po tělesné i duševní stránce.

                Imunitní systém působí jako lékař uvnitř našeho těla. Jeho úkol nespočívá pouze v obraně před zevními nákazami. Zabezpečuje i pohotovou kontrolu našeho zdraví. Ničí škodliviny, rozpozná bezpečně vše, co je tělu cizí. Má roli strážce vznikajícího a zanikajícího buněčného života, který pulzuje v našem organismu. Okamžitě zakročuje a eliminuje vše nemocné a odumřelé. Máme-li dobrý pocit zdraví, je téměř jisté, že náš imunitní systém pracuje prakticky bez vážnější chybičky.

                Podle výše uvedeného je tedy zřejmé, že vše začíná a končí u správné funkce našeho imunitního systému. Pokud dobře funguje, včas zareaguje i na nepřátelské viry a bakterie, které na nás dnes a denně útočí. A protože neexistuje vše „dokonalé“ , i náš imunitní systém není vždy naprosto funkční, vzhledem k našemu životnímu stylu a dalších vlivů, které na nás působí (špatné ovzduší, elektrosmog atd…). 

                Vše co pro naše zdraví podnikáme, je vlastně podpora imunitního systému. K jeho posílení lze použít řadu bylinek a nově i gemmo- pupenů rostlin.  Z bylinek lze vybrat  Echinacea třapatka,  její nadzemní část, která obsahuje řadu látek aktivujících imunitní systém,  použití při infekcích horních cest dýchacích, močových cest a při léčbě chřipky.  Najdete ji ve formě účinných tinktur, ale také nejrůznějších sirupů či bonbónů. Dalším prostředkem je oranžový plod rakytníku řešetlákového, keře, který často můžeme nalézt v parcích a našich zahradách. Kromě posilujících účinků rakytník také odbourává škodliviny z těla, léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy. Chrání játra a má i protistresový efekt. Obsahuje velké množství vitamínu C, dále vitamíny řady B,A,D,F, K a další aktivní látky. Můžeme jej užívat ve formě nasušených plodů, šťáv, extraktu či oleje. Podobné účinky i obsažené látky má opadavá liána z dálného východu – Schizandra- klanopraška čínská. Zapomínat bychom neměli ani na rozchodnici nebo diviznu velkokvětou. K účinným bylinným směsím patří elixír FRUCTAVIT a houbový elixír IMUNEX. Z pupenů nesmíme zapomenout na černý rybíz.

 

                I přesto, že se budeme snažit imunitní systém podporovat co nejvíce, nemusíme se napadení viry a bakteriemi ubránit. Ale dobře připravená imunita zareaguje mnohem rychleji a s nemocemi nachlazení a chřipek si tělo poradí a navíc si vytvoří i další potřebné protilátky.  
 

                Nemoci z nachlazení vznikají poměrně náhle, obvykle po 1-3 denní inkubační době. Projevy začínají pálením v nose či v krku, k tomu přistupuje kýchání, vodnatý výtok z nosu a malátnost. Od třetího dne nosní sekret již bývá hlenovitý až hnisavý. Suchý, štěkavý kašel s malou příměsí hlenu trvá do druhého týdne.
V době propuknutí klinických příznaků onemocnění je vhodné sáhnou po echinaceové tinktuře, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Pokud dodržíme popsané akutní dávkování, tj. 5 kapek extraktu po 15 minutách, choroba obvykle vůbec nepropukne. Při komplikovanějších projevech virových a bakteriálních onemocnění nasazujeme přírodní širokospektrální antibiotikum lichořeřišnici větší, použít lze i kombinaci Echinacea a lichořeřišnice. U těžké komplikované chřipky nasadíme i směs FUNGILEN.

                Podobně jako nachlazení se v počáteční fázi projevuje i chřipka a celá řada onemocnění dýchacích cest, která jsou vyvolávána viry a bakteriemi.  Chřipku bychom neměli podceňovat. U oslabených jedinců, s nedostatečně fungující obranyschopností  těla může dojít k fatálním komplikacím. Základním pravidlem obrany je prevence. Zda se člověk nakazí, ovlivňují mnozí činitelé  včetně okolního prostředí. Negativní roli může sehrát stres, poruchy spánku a nedostatečný příjem kvalitní stravy a vitaminů.

                Jaký je závěr? Jak lze předejít nemocem z nachlazení,  virovým infekcím a chřipkám? Na prvním místě podpora imunity, otužování, zdravý životní styl včetně psychické pohody.