Očista organismu pomocí bylinek

Očista organismu pomocí bylinek

podle bylináře Vládi Vytáska

 

Co rozumíme očistou organismu? Vnější očistu provádíme každý den, ale na vnitřní očistu zapomínáme. Měla by se provádět v rámci prevence dvakrát ročně a to zjara a pak na podzim, nejlépe v měsíci září. Jedná se o šetrné postupy, které nám pomohou zbavit tělo odpadu a různých bakterií a parazitů. Zároveň podpoříme funkci jednotlivých orgánů v těle.  Zlepšíme látkovou výměnu.

Jak nám mohou pomoci bylinky? Určitě hodně. Nejlépe , když jsou čerstvé a proto bylinky zařazujeme do jarních očist.
Zde je čaj, který si můžete udělat hned zjara z mladých listů a kořenů kopřivy, pýru a kořenů pampelišky:
smícháme 3 díly kopřivy, 3 díly oddenku pýru a 1 díl kořenu pampelišky. Všechny díly omyjeme od bláta studenou vodou a nakrájíme na malé kousky.
Čaj připravíme ze čtyř čajových lžiček této směsi, kterou zalijeme 250ml vařící vody, necháme 20 minut vyluhovat, přecedíme a užíváme 3xdenně před jídle a to po dobu 6 týdnů.
Pokud nemáte rádi čaje tak je vhodný i džus z bylin.
Rozmixujete ve studené vodě malé kousky nakrájených kopřiv, mochny a pampelišky. Potřebujete 3 díly celých kopřiv, 2 díly mochny a 1 díl pampelišky.  Scedíte a dostanete zdravý nápoj plná vitamínů a minerálů.
V době očisty můžete doplňovat přísun vitamínů a minerálů i v podobě naklíčených semen vojtěšky, čočky, řeřichy atd. V průběhu očistného procesu se vyhýbejte sladkostem a jiným živočišným pokrmům.
Bylinky můžete hodně přidávat i do jídel. Výborný je česnek medvědí, ale hodně zapomínáme na Popenec obecný – plazivá modře kvetoucí trvalka, která hojně roste v lužních lesích a na zahrádkách. Pro očistu můžeme použít kvetoucí nať, z které připravíme nálev. Jinak má širokospektrální působení na dýchací a močové cesty a zvláště na zažívání. Svým svíravým působením tlumí průjmy, zlepšuje trávení, detoxikuje a ochraňuje játra. V minulosti se nať hojně přidávala do velikonočních pomazánek a polévek jako koření apod.


Po celý rok je vhodné popíjet vodu s citronem a nebo šťáva z netřesku střešního.

        

Jak název napovídá, roste na střechách a zdech domů. Dužinaté listy jsou podobné aloe. Vnitřně se dříve netřesk užíval ve formě nálevu nebo zředěné šťávy z listů jako nápoj nebo kloktadlo. Lidoví léčitelé jej předepisovali při průjmových onemocněních a nebo pro vypuzení střevních parazitů. Při užívání dbejte opatrnosti, všeho s mírou.
V zimním období můžete pít hlavně šťávy z jablek, červené řepy a mrkve. Výborně čistí krev.