12 změn, které vám zlepší kvalitu života

12 změn, které vám zlepší kvalitu života

 

napsal Martin Dědina

V dnešní uspěchané době se jeden den přelévá do druhého a my nemáme čas budouvat si nové návyky, které jsou to nejdůležitější pro náš osobní rozvoj. Mě nevyjímaje. Minimalismus je o budování užitečných návyků, výstupu ze svojí komfortní zónyskromnostitvorbě spíše než konzumu a přehodnocením materiálních priorit. Vyzkoušejte si během jednoho rokuvšechny jeho aspekty, otestujte si vůli a schopnosti a ještě udělejte něco dobrého pro sebe.

 

Proto jsem se rozhodl aplikovat metodu, díky které i na sobě vyzkouším během roku 12 různých změn a ty nejužitečnější rozšířím do svéhokaždodenního života. Není to žádný zaručený způsob, nebude to rychle, snadno a nečekejte ani zázračnou pilulku. Všichni víme, že dobré věci stojí čas a úsilí, ale tohle je skvělá metoda, jak si vybrat co Vám vyhovuje nejvíce.

Jedná se o metodu, kdy od ledna do prosince, tedy každý měsíc tohoto roku přidám do svého života jednu novouužitečnou věc. Vybudování novéhonávyku trvá přibližně 4-6 týdnů a proto je právě měsíc vhodnou dobou pro trvalou změnu. Je to zároveň minimální doba po kterou je nutno se zvyku držet. Pokud se osvědčí tak v něm budu pokračovat i nadále. Tady jsou pravidla:

01 Leden: Žádný Alkohol

Tuto výzvu jsem držel již minulý rok a nemůžu si ji vynachválit. Po Vánocích a Novoročních oslavách není lepší detox než nechat játra se regenerovata odpočinout si od alkoholu. Vzhledem k únorové výzvě a půstu, který mě čeká plánuju nepít minimálně do konce února.

02 Únor: Půst a Žádný Cukr

Cukr je jeden z největších jedů současnosti a myslím, že se jeho dopad bude v budoucnosti řešit ještě mnohem víc než dnes (aktuálně 70 kg na osobu / rok v USA). Obezita, rozpouštění zubní skloviny, rychlejší stárnutí jsou některé z příznaků jeho konzumace. Nápoje už nesladím vůbec a když tak medem, však únor bude bez cukru v jakékoliv podobě – žádné briošky, koláčky, slazené limonády, kečupy, omáčky, čokolády. Nic z toho, co obsahuje jakékoliv sladilo. Počínaje 18. únorem což je Popeleční středa pak podle tradice zahájím 3-7 denní půst jen o vodě.

03 Březen: Psát Každý Den

Podzim nebyl co se týká pravidelnosti článků nijak plodný a to bych chtěl změnit. Během března si chci každý den aspoň hodinu ráno či večer udělat čas, konvici čaje a nerušeně psát články, texty na stránky, ebook a další věci. Pokud Vás psaní nebaví, věnujte se během tohoto “tvůrčího měsíce” svému koníčku nebo si vymyslete něco tvůrčího a uvídíte, jakou z toho budete mít radost.

04 Duben: Workout / Jóga Každý Den

Cvičení nebo běhání je to nejlepší co pro své tělo můžete po fyzické udělat. Jóga Vás skvěle protáhne a intenzivní cvičení například s kettlebellem zase zpevní. Jarní oteplení umožní vyrazit ven i pro ty méně otužilé a rozproudit krev po studené zimě.

05 Květen: Měsíc bez Domova

Výlet ze své komfortní zóny, ale také výlet za poznáváním a přírodou. Na jaře, když všechno kvete a už je teplo je ideální čas opustit velká města. Já se chystám vydat na maloměsto, do vesnic a hor. Kouzlo je v tom, že celý měsíc nebudu příliš plánovat a rozhodnu se podle aktuální situace. Je také možné, že se na chvíli podívám i za hranice.. možná do Německa za sestrou nebo do Francie. Pokud máte práci, kvůli které musíte být na jednom místě, zkuste přespat u rodičů, u kamaráda nebo přítele(kyně). Berte to jakodobrodružství, něco nevšedního, výlet ze stereotypu a také z Vašeho komfortu.

06 Červen: Brzké Vstávání

Tato výzva pro mě bude jedna z úplně nejtěžších. Budík bude každý den nastavený na 6.00. Ráno bych chtěl vyrazit na Letnou na ranní workout, kdy máte celou Letenskou pláň jen pro sebe a ještě u toho sledujete východ slunce. Budu se snažit motivovat dobrou snídaní a těšit se na nerušené chvíle na psaní, práci nebo čtění.

07 Červenec: Měsíc Meditace

Nyní medituju nepravidelně a během července si dopřeju každý den 30-60 minut uklidňující meditační cvičení. Simple as that.

08 Srpen: Žádná Káva

Chci se při práci a přemýšlení dostat do úplného klidu bez zbytečného bušení srdce. Sice mám stabilně nízký tlak a kávu mi doporučila i doktorka, ale nepotřebuji ji každý den. Abych eliminoval chuť na kávu, nahradím ji bylinkovým, zeleným nebo jasmínovým čajem.

09 Září: Expertem za Měsíc

Pracujete z domova nebo jste na volné noze? Že ne? Najděte si 1 věc, která Vás baví a díky které budete moct začít vlastní podnikání či pracovat jako freelancer odkukoliv. Otevřou se Vám pak velké obzory. Téma práce na volné noze mi není cizí a vyberu si právě 1 obor, který mě baví a ve kterém se budu každý den vzdělávat studiem, cvičením, zkoušením atd.  Budu vybírat z těchto témat: online marketing, programování v Nette, SAP R3, umění psát.

10 Říjen: Veganská Strava

Už rok jsem skoro-vegetarián a z živočišné říše jím jen ryby a mořské plody. V tomhle měsíci se budu stravovat výhradně vegansky a budu také experimentovat a připravovat raw stravu.

11 Listopad: Informační Embargo

Žádný Facebook, LinkedIn, Nyx nebo Pinterest. Vypnu všechny sociální sítě, jakékoliv internetové zpravodaje, bulváry, drby a časopisy plné reklam. Nebudu sledovat televizi (ani na návštěvě), jediné co je povolené je předem zvolená beletrie či self-development literatura. Během tohoto měsíce absolvuji 7 denní pobyt v úplné tmě.

12 Prosinec: Žádná Prokrastinace

Je konec roku. Prohlédněte Vaše projekty a zhodnoťte jejich stav. Udělejte vše pro to, aby se dokončily včas, zmákněte všechny resty, dopište bakalářky a diplomky, vyčistěte svůj inbox a vyřešte nezodpovězené zprávy. Vykročte do dalšího roku s čistým štítem.

 

O tom jak se ohlédnout za uplynulým rokem jsem psal v minulém článku. Zmínil jsem, že jsem fanouškem předsevzetí a výzev obecně, nicméně letos zvolím tento poměrně netradiční přístup. Těším se na konec roku, až budu bilancovat bez čeho nemohu být a co s radostí opustím. Kdo do toho jde se mnou?

:: ::

 
 


 

PŘIDÁNO: 01.03.2015

PŘEDCHOZÍ POST: